Pytania i odpowiedzi dotyczące systemu ERP 

Jeśli zapoznałeś się z historią Jakuba, odpowiedzi na poniższe pytania, będą bardzo dobrym uzupełnieniem Twojej wiedzy.

POZNAJ SYSTEM ODOO

Co to jest system ERP?

System ERP  (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania całą działalnością przedsiębiorstwa. Integruje ono całą działalność biznesową w jednym systemie, dostarczając zarówno narzędzi do wykonywania zadań operacyjnych, prowadzenia analityki oraz zarządzania. Jego najważniejszą cechą jest zapewnienie współpracy pomiędzy wszystkimi działami i jednostkami organizacyjnymi firmy, dzięki pracy na jednej bazie danych. Oznacza to, że informacje zawarte w jednym obszarze systemu są widoczne przez innych użytkowników w tym samym momencie, co zapewnia bardzo płynną wymianę informacji.


Jak działa system ERP?

Zazwyczaj do prowadzenia firmy stosuje się wiele różnorodnych i niezintegrowanych ze sobą narzędzi. Bardzo często każdy dział przedsiębiorstwa pracuje na innym oprogramowaniu. Kiedy firma się rozwija taka sytuacja bardzo często staje się uciążliwa, ponieważ przychodzi moment, w którym konieczne jest usprawnienie współpracy pomiędzy różnymi jednostkami organizacyjnymi i lepsze zorganizowanie pracy. 

Systemy ERP zostały stworzone między innymi jako odpowiedź na ten bardzo często pojawiający się problem. Ich zadaniem jest zintegrowanie wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa i dostarczenie takich narzędzi aby każdy pracownik swoje obowiązki mógł wykonywać w jednym, centralnym systemie. 

Sytuację tą możemy obrazowo porównać do scyzoryka. Zamiast zabierać ze sobą nóż, śrubokręt, otwieracz, nożyczki, czyli wiele oddzielnych narzędzi, możemy wziąć ze sobą scyzoryk, który posiada te same funkcje, łącząc wszystkie narzędzia w jeden przedmiot.

W praktyce, przykładowo wpisując w systemie ERP udaną sprzedaż oraz wysyłkę towaru,  system automatycznie zarejestruje zmianę stanu w magazynie oraz zapis o sprzedaży w księgowości. Pracę w trzech różnych aplikacjach można więc skonsolidować do jednej, co sprawi, że praca stanie się prostsza i przejrzysta. 


Do czego służy ERP?

System ERP skupia w sobie całą działalność firmy. Jego możliwości dostosowują się do specyfiki z każdego z przedsiębiorstw, które wykorzystuje go w swojej działalności. System można zastosować zarówno do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa,  produkcją, magazynem, finansami, jak również do stworzenia strony internetowej lub platformy z kursami online. Możliwych zastosowań systemu jest niemal tyle ile firm, które go używają. 

Dzięki personalizacji i dostosowaniu funkcjonalności użytkują go zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe, handlowe, warsztaty samochodowe, salony urody, restauracje, a nawet szkoły i organizacje pozarządowe. System z jednej strony daje narzędzia do wykonywania określonych typów zadań, np. obsługi sprzedaży i magazynu, a z drugiej narzędzia do zarządzania firmą  i raportowania. Jest on więc połączeniem tego czego potrzebują pracownicy oraz kierownictwo firmy, zapewniając szybką i precyzyjną wymianę danych. 


Jakie są korzyści z zastosowania systemu ERP?

Dzięki narzędziom, które daje system ERP przedsiębiorstwo może zaprojektować system umożliwiający przede wszystkim znaczące zoptymalizowanie wszystkich procesów zachodzących w firmie, w praktyce pozwala on na:

  • obniżenie kosztów pracy 

  • stały kontakt między działami 

  • stałą aktualizację bazy danych 

  • zintegrowaną komunikację 

  • łatwe skalowanie, w przypadku rozwoju firmy

  • zwiększoną kontrolę nad firmą 

  • ułatwione planowanie działań 

  • łatwe dostosowanie do potrzeb firmy 

Dodatkową korzyścią, wynikającę ze wszystkich powyżej jest szybki zwrot z dokonanej inwestycji.


Jak rozwinąć system ERP?

Systemy ERP składają się zazwyczaj z wielu modułów. W zależności od potrzeb, przedsiębiorstwo może w dowolnej chwili podjąć decyzję o zakupie i wdrożeniu kolejnego modułu, co daje możliwość stopniowego wdrażania ERPa w poszczególnych obszarach firmy. 

Dodatkowo systemy ERP oparte na otwartym kodzie (open source) można z łatwością dostosowywać do swoich potrzeb i zaprogramować w nich każdą funkcjonalność. Ponadto dodatkowo, do systemu można zaprogramować każdą funkcjonalność.


Integracje z systemem ERP?

System ERP posiada wiele funkcjonalności, jeśli jednak chcesz zintegrować go z narzędziem, którego system nie posiada, lub bardziej Ci odpowiada, nie ma problemu.  Musisz jednak wybrać system na to pozwalający - najlepiej oparty na otwartym kodzie (open sourceowy). Dzięki temu integracja  będzie możliwa w szybki i nieskomplikowany sposób. 

Takie integracje są szczególnie przydatne np. w przypadku łączenia systemu płatności (np. paypal) ze sklepem internetowym, czy też istniejącej strony z systemem ERP. Możliwe jest jednak o wiele więcej sposobów konfiguracji i integracji. 


Jak wdrożyć ERP?

Wdrożenie systemu ERP w firmie, zawsze rozpoczyna się od zbadania jej obecnej sytuacji oraz dokładnemu określeniu potrzeb. Na początku najczęściej przeprowadzana jest analiza procesów w przedsiębiorstwie, wykonywanych w nim zadań oraz wymaganych funkcjonalności. Następnie konsultanci razem ze specjalistami zajmującymi się wdrożeniami systemu dobierają odpowiednie funkcjonalności oprogramowania. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy oraz przystąpienie do realizacji wdrożenia, które najczęściej przebiega w kilku etapach. Na każdym z nich klient otrzymuje kolejne funkcjonalności, żeby po odbyciu wszystkich szkoleń móc korzystać z pełnej wersji systemu. Po zakończeniu ostatniego etapu prac, rozpoczyna się etap administracji systemu, w której firma wdrożeniowa lub pracownik wewnętrzny dba o odpowiednie funkcjonowanie systemu.


Jak wybrać system ERP?

Jeśli jesteś dużą firmą pewnie sprawdzą się dla Ciebie różne rozwiązania, jednak rynek systemów ERP dla małych firm jest dużo węższy, tutaj warto kierować się możliwością rozbudowy i dostępnością cenową. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania dostępne w modelu open-source. W większości są one o wiele mniej kosztowne, a jednocześnie posiadają bardzo szerokie możliwości

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania na bezpłatnej konsultacji

Jeśli brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do nas, a na pewno dodamy je do zestawienia lub odpowiemy na nie indywidualnie.