Poznaj historię Jakuba, zobacz jak działa system ERP

Zapoznaj się z historią młodego przedsiębiorcy i na praktycznym przykładzie zobacz jak funkcjonuje system ERP oraz zapoznaj się podstawowymi informacjami na jego temat.

System ERP to oprogramowanie, które sprawia, że prowadzenie firmy staje się prostsze. Pozwala usprawnić i zautomatyzować większość procesów w firmie. Choć z definicji wydaje się być złożonym i skomplikowanym rozwiązaniem, to w praktyce przyczynia się do zwiększenia produktywności i ograniczenia kosztów w każdym obszarze firmy. Nie ma innego tak kompletnego narzędzia przygotowanego dla przedsiębiorców działających w każdej branży.

Spotykamy się z opinią, że systemy klasy ERP są skomplikowane w obsłudze, drogie we wdrożeniu i przeznaczone jedynie dla największych. Chcąc jak najbardziej przełamać tę barierę  przygotowaliśmy dla Ciebie historię, która w obrazowy i prosty sposób pokaże Ci jak system ERP może odpowiedzieć na Twoje potrzeby oraz dostarczy Ci podstawową wiedzę na jego temat.
To jak, zaczynamy?

Szukasz konkretów?

Sprawdź stronę z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące systemów ERP, które po przeczytaniu historii Jakuba dostarczą Tobie jeszcze większej dawki wiedzy.

Poznaj Jakuba, młodego przedsiębiorcę

Prowadzi on małą firmę, która w ostatnim czasie szybko zaczęła się rozwijać. Kilka dni temu zatrudniła trzech nowych pracowników, lecz pomimo tego liczba zadań nadal była przytłaczająca. Wciąż pojawiały się w niej kolejne sprawy tak pilne, że wszystko inne musiało zostać odłożone na później. Jakub, razem ze swoim zespołem, zastanawiali się dlaczego z niczym nie mogą się wyrobić na czas. Obsługa klienta traci na jakości, finanse są niepoukładane, a sami muszą spędzać wiele czasu na rutynowych czynnościach.

Po krótkim namyśle Jakub wraz z swoim zespołem doszedł do wniosku, że potrzebują lepiej zarządzać projektami oraz wdrożyć w swojej firmie  system CRM służący do zarządzania relacjami z klientem. Oczywiście z powodu kolejnych pilnych spraw bez namysłu wybrali dwie najpopularniejsze aplikacje, które miały usprawnić działania w firmie i szybko wrócili do swoich obowiązków, myśląc, że ich problem z organizacją został rozwiązany.

Równie szybko okazało się, że nowe narzędzia nie pomagają w pracy, lecz tworzą kolejne komplikacje. Wszystkie działają na zupełnie innych danych i nie są ze sobą połączone, dlatego pracownicy muszą i tak ręcznie przenosić wszystkie informacje do arkuszy kalkulacyjnych, przełączać się pomiędzy kilkoma różnymi programami, tracić czas na przesyłanie informacji, co w końcu doprowadza do chaosu. Niestety nie jest to chaos twórczy, a organizacyjny. W firmie Jakuba znowu zaczyna się palić, a przecież już miało być dobrze. Jednak jak każdy prawdziwy przedsiębiorca nie poddaje się! Przecież każdy problem to tylko kolejne wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć. Zaczyna szukać kolejnego rozwiązania, które pozwoli mu dobrze zorganizować działanie całej firmy.

W końcu znajduje programy, które posiadają w sobie bardzo dużo funkcjonalności. Jakub jest zachwycony, wierzy, że tak rozbudowane oprogramowanie pomoże mu w końcu spiąć wszystkie działania w jednym miejscu. Nauczony jednak poprzednim doświadczeniem, nie podejmuje decyzji pochopnie i dokładnie analizuje program, który chce kupić. W końcu mowa tutaj również o dużo większych kosztach. Po zdobyciu wystarczającej wiedzy okazuje się, że takie rozbudowane aplikacje też mają swoje ograniczenia. Przez to, że tworzone są w modelu subskrypcyjnym bardzo ciężko je rozwijać, a kiedy chcemy dostosować je do specyfiki naszej firmy mamy zupełnie związane ręce, albo każda zmiana w aplikacji jest tak droga, że lepiej byłoby zatrudnić pracownika, który wykonywałby daną czynność ręcznie. 

Tak bardzo często wygląda droga rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju. Historia ta jednak wcale nie musi kończyć się tutaj, ponieważ wiele firm na rynku poradziło sobie z szybkim wzrostem i przeskalowaniem biznesu.

Użyli oni bowiem odpowiednich narzędzi, dopasowanych do ich potrzeb i aktualnego stopnia rozwoju. Jeśli chcesz sprawdzić jakiego typu rozwiązania zastosowali, dalej podążaj śladami Jakuba.

Pierwszy kontakt z systemem ERP

Jakub, postanawia znaleźć system, który w końcu zautomatyzuje procesy w jego firmie i pomoże mu w zarządzaniu. Patrzy czego używają inne dobrze zorganizowane firmy i znajduje informacje o systemach ERP. Postanawia znaleźć firmę wdrożeniową i po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami dotyczącymi systemu ERP umawia się na  bezpłatną konsultację z doradcą z firmy RedKnife Studio, któremu opowiada o swoich doświadczeniach z różnymi aplikacjami.

Młody biznesmen zauważył, że warto więc wybrać system ERP (Enterprise Resource Planning), czyli oprogramowanie przeznaczone do zarządzania wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa. Spełnia on potrzebę posiadania kilku samodzielnych aplikacji, dzięki działaniu na jednej bazie danych ulokowanej w chmurze. Jest więc jak scyzoryk, dzięki któremu otworzymy chłodny napój, jak i przykręcimy śrubkę.

Okazuje się jednak, iż nie każdy ERP jest odpowiedni dla firmy Jakuba. Razem z konsultantem określili więc jego potrzeby oraz aktualną, jak i docelową sytuację w firmie. Postawili na rozwiązanie oparte na otwartym kodzie (open-source), dzięki któremu firma wdrożeniowa mogła bez problemu i przy niskim koszcie zintegrować narzędzia, z których korzystali pracownicy Jakuba, a także dostosować każdą funkcjonalność do ich potrzeb.

Poznaj system Odoo ERP dla małych i średnich firm

Dowiedz się jak działa oraz jakie posiada funkcjonalności oprogramowanie ERP przeznaczone dla sektora MMŚP.

Po kilku tygodniach firma Jakuba wdrożyła system ERP

Od tego momentu praca stała się o wiele bardziej zorganizowana. Jakub mógł wdrożyć nowe rozwiązania, które zawsze miał z tyłu głowy, lecz nie posiadał odpowiednich narzędzi do urzeczywistnienia tych pomysłów. Wprowadził więc CRM - czyli system do zarządzania relacją z klientami, dzięki czemu ludzie korzystający z jego usług krócej czekali na obsługę. Zaczął także lepiej zarządzać czasem pracowników i wiedział dokładnie, na co go przeznaczają. Jednak to nie wszystko, Jakub zauważył także wiele innych możliwości, które daje ERP i mogłyby ułatwić jego pracę. Od teraz w jednym programie może między innymi: zarządzać magazynem, sprzedażą, komunikacją, marketingiem czy nawet obsługiwać księgowość.

Po kilku miesiącach korzystania z systemu ERP, Jakub zaczął zauważać kilka zależności. Otóż wraz z wprowadzeniem rozwiązania Odoo ERP, klienci częściej wracali i polecali jego usługi znajomym. Pracownicy natomiast pracowali wydajniej i z większą przyjemnością. Rzadziej zdarzały się sytuacje, w których dochodziło do nieporozumień czy błędów. On sam z kolei czuł większy komfort - od teraz wiedział dokładnie co dzieje się w firmie i na jakim etapie prac są. Wszystko to przełożyło się również na większe zyski firmy, a inwestycja w system ERP zwróciła się kilkukrotnie.

Historia Jakuba to nie tylko prosta historia do przyswojenia wiedzy o systemach ERP. Została ona bowiem, stworzona w oparciu o doświadczenia wielu przedsiębiorców, którzy mieli problemy z wewnętrzną organizacją firmy. Można jednak uniknąć tej ścieżki i już dziś zainteresować się wprowadzeniem systemu ERP.

Firma RedKnife Studio od niemal trzech lat pomaga przedsiębiorcom znaleźć odpowiednie rozwiązania dla ich firm. Podobnie, jak w powyższej historii - chcąc w jak najlepszy sposób pomóc w dobraniu odpowiednich narzędzi do zarządzania oferuje indywidualne, niezobowiązujące konsultacje, podczas których nasz doradca poznaje potrzeby i problemy przedsiębiorcy, a następnie znajduje najlepsze rozwiązania.

Jeśli więc utożsamiasz się z Jakubem, już dziś umów się na bezpłatną konsultację i zoptymalizuj działania w swojej firmie.

Umów się z naszym specjalistą od systemu Odoo ERP

Dowiedz się jak możemy pomóc Twojej firmie  na bezpłatnej  konsultacji.